Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Afyonkarahisar’da oyunu kullandı
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Afyonkarahisar’da oyunu kullandı
3 Kasım 2015 Salı

“2010 yılındaki referandumdan bu yana Türkiye kendi içine kapanmıştır”

(DP Basın Merkezi – 01 Kasım 2015) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, memleketi Afyonkarahisar’a giderek oyunu Şemsettin Karahisari Ortaokulundaki 2040 numaralı sandıkta kullandı.

 

Oy kullandıktan sora bir değerlendirme yapan Genel Başkanımız Uysal, 2010 yılındaki referandumdan bu yana Türkiye’nin kendi içine kapandığını söyledi.

 

Türkiye’nin bu zor günleri de aşacağını aktaran Uysal, şunları söyledi:

 

“Oylarımızı kullandık Allah hayırlı eyler inşallah. Memleketimizin pek çok meydan okumayla karşı karşıya kaldığı bir dönemde ülkenin bütün şartları zorlanarak, siyasi yollar, hukuk teamüller seçime gidiyoruz. Ancak biz milletimizin her zaman sağ duyusuna hakim olduğuna inanıyoruz ve hükmünü vereceğine inanıyoruz.

 

Böyle bir dönem içerisinde demokratik bir rekabeti, serbest rekabeti, fırsat eşitliği gibi seçim güvenliği gibi birçok konuda endişe duymamıza rağmen netice itibariyle uzun yıllardır çok partili hayata geçtiğimizden bu yana çok partili rekabet içinde çok zor dönemleri aşmış gelmiş noktadayız. Bugünde bu dönemler aşılacak her hâlükârda yeni bir dönem başlayacaktır Türkiye'de.

 

 

Ülkenin içinde bulunduğu coğrafya, derinliği, büyüklüğü, ekonomisi, nüfusu bütün bunları göz önüne aldığımızda tarihin geriye doğru akıtılabildiği bir durum yoktur.

 

Türkiye bu dönemi de aşacaktır, her halükarda yeni döneme girecektir. Kademe kademe özellikle 2010'daki referandumdan itibaren Türkiye kendi içine kapanmıştır. Son perdesini oynuyor. Bu manada Türkiye'nin biriktirdiği bütün meselelerin çözümü yeninden siyasi kanalları işletmek, yeniden hukuku işletip bir çerçevede buluşmaktır. Bu manada bu seçimlerinde bunaldığımız, daraldığımız, tıkandığımız bir dönemde milletimize derin bir nefes aldıracağı kanaatindeyiz. Bombalamaları yaşadık, manipüle imkanları kullanıldı bunları da gördük ama bütün bunlara rağmen bu Pazar gününe erişebiliyor olmamız bu coğrafya içinde memleketimiz için aklıselime geldiğimiz bir dönemdir.

 

Bu manada insanların kimlik siyaseti başta olmak üzere, endişeleri ve korkuları var. Bu korkular köpürtülerek zaman zaman oy verme zemini oluşturuldu. Bu zemin içerisinde insanlarımızın büyük endişeleri var. Elbette seçim aralıkları içerisinde elbette katılımcı demokrasi, müzakereci demokrasi dediğimiz yol ve yöntemler geniş hatlarıyla kullanılmadığı için yegane yol sandık olarak görülüyor. Ve bugün demokrasiyi sandıktan ibaret bir noktaya indirgemeye çalışılan bir dayatmanın karşısında millet bugün kendi yetkisini kullanmak için sandık başına koşuyor.

 

 

Türkiye’nin biriktirdiği tüm meselelerin çözümünü yeniden siyasi kanalların işlediği, yeniden hukukun işlediği bir çerçevede bulabiliriz. Bu manada bu seçimlerin de milletimize derin bir nefes aldıracağı kanaatindeyim. Hayırlı olsun diyorum.” 


Kaynak ( DP )