Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Antalya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada iktidarın terörle mücadele politikalarını eleştirdi
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Antalya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada iktidarın terörle mücadele politikalarını eleştirdi
19 Aralık 2016 Pazartesi

“Siz önce şu 14 senelik icraatınızla yüzleşin”

“Rus uçağının düşürülmesiyle Antalya turizmi ve çiftçisi büyük zarar gördü”

(DP Basın Merkezi – 18 Aralık 2016) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Antalya İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada iktidarın terörle mücadele politikalarını eleştirdi. İktidarın sık sık dile getirdiği “Tarihimizle yüzleşelim”  söylemlerine tepki gösteren Uysal, “Bugün ülkeyi içinden çıkılmaz sorunlara siz gark ettiniz. Siz önce şu 14 senelik icraatınızla yüzleşin” dedi.

 

“Kendi ayıplarını ikrar etmek mecburiyetinde kaldılar”

 

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Toplantı Salonu’nda yapılan kongrede “Geleceğin başbakanı” sloganı ve alkışlarla karşılanan Genel Başkanımız Uysal, konuşmasında isim vermeden 2008 ile 2009 yılları arasında partimizde Genel Başkanlık yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile AK Parti iktidarını terörle mücadele konusunda ağır dille eleştirdi.

 

 

Uysal, “Daha birkaç gün evvel 2017 bütçesi görüşmeleri yapılırken İçişleri Bakanı eline aldığı tablolarla yıl yıl PKK'nın ne kadar militan devşirdiğini anlatarak, milletimizin gözü önünde kendi ayıplarını ikrar etmek mecburiyetinde kaldı. Hesap vermesi gerekenler; geldiğimiz noktada, sanki kendi bakanlık döneminin öncesinde bir başka parti görev yapmış gibi; sanki 14 yıldır bu ülkeyi bir başka parti yönetmiş gibi muamele yaparak, kendi döneminde bu sayının düşme trendine girdiğini ifade edebilmektedir” diye konuştu.

 

“Bugün ülkeyi içinden çıkılmaz sorunlara siz gark ettiniz”

 

İktidarın, bugün ülkemizi içinden çıkılmaz süreçlere soktuğunu ifade eden ve iktidarın sık sık “Tarihimizle yüzleşelim” dediğini söyleyen Uysal, "Bu millet tarihimizle yüzleşerek zaten onların değerlendirmelerini yapmıştır" dedi.

 

 

FETÖ'ye ve PKK'ya sözler verildiği için ülkenin bugün bu hale geldiğini kaydeden Uysal, bugün hakim ve savcıların bile adalete güvenmediği bir tablonun ortaya çıktığını söyledi. Uysal, 2010 yılında Anayasa değişikliği için referanduma giden iktidarın yine de Anayasa Mahkemesi’nin yapısından, HSYK'dan şikayetçi olduğunu belirterek, “Bugün ülkeyi içinden çıkılmaz sorunlara siz gark ettiniz. Siz önce şu 14 senelik icraatınızla yüzleşin” diye konuştu.

 

“Uçak Antalya'da düştü”

 

Yaptığı konuşmada Suriye sınırında düşürülen Rus uçağına da değinen Genel Başkanımız, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun ‘Rus uçağını ben düşürdüm’ şeklinde bir ifadede bulunduğuna dikkat çekti. Rus uçağının düşürülmesiyle Antalya turizminin ve çiftçisinin büyük zarar gördüğünü, bu nedenle Antalyalıların 'Uçak Antalya'da düştü' şeklinde değerlendirmelerde bulunduğunu belirten Uysal, şimdi de Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun, “Davutoğlu kendi düşürmediği Rus uçağını 'ben düşürdüm' diyerek yanlış yaptı” sözlerini hatırlatarak, “Peki, o zaman aklınız neredeydi?” diyerek eleştirilerini dile getirdi.

 

Genel Başkanımız Uysal, İstanbul ve Kayseri'deki terör saldırılarını da değerlendirdiği konuşmasında şunları kaydetti:

 

“Ülkemiz akıl karışıklığıyla yönetiliyor”

 

“Ülkemizin akıl karışıklığı içinde yönetildiğini sadece görüyor değil, her gün yüreğimize gömdüğümüz şehitlerimizle beraber, hücrelerimize kadar hepimiz hissediyoruz. Daha dün Kayseri’de 14 şehidimizi, birkaç gün önce de İstanbul’da 44 tane şehidimizi yüreğimize gömdük. Binlerce, on binlerce, yüz binlerce şehit vermiş bir milletin evlatları olarak üzüntümüzün şehit vermekten kaynaklanmadığını söylemeliyim. Kanlarıyla, canlarıyla bu vatan toprağının hamuruna karışmış şehitlerimizin emanetinin bilinciyle, bugün sorduğumuz soru; bu şehitleri niçin verdiğimizdir. Millet önünde hepinize söz veriyoruz ki; onların kanına girenlerin kanına girmek de bu büyük milletin ve bizim boynumuzun borcu olsun.

 

 

Türkiye’yi tarihi yürüyüşünde kaldığı yerden devam ettirebilmek adına hangi teşebbüsü, hangi tasarrufu almamız gerekiyorsa bilesiniz ki; sonuna kadar hiçbir ön yargıya, hiçbir tereddüde mahal vermeden, ben ve arkadaşlarım, bu partiyi yönetme mesuliyeti taşıyan insanlar olarak hepimiz, bulunduğumuz her noktada bu güne kadar yapmaya gayret gösterdik.

 

“Kırat’ın yeniden milletin önünde

hayra anahtar, şerre kilit olabilmesi için mücadele veriyoruz”

 

Türkiye’nin sıkıştığı, dağıldığı bir noktada, her gün şehitler verdiğiniz bu noktada, makul çoğunluğun soluğu dediğimiz bu büyük Demokrat Parti’nin, Kırat’ın yeniden milletin önünde hayra anahtar, şerre kilit olabilmesi için, her birimizin kıyama kalkarcasına hep birlikte mücadele verme mecburiyeti vardır. Hepimiz bunu yapabilmek adına büyük çaba sarf ediyoruz.”

 

“Hasan Ali Kartal güven tazeledi”

 

Genel Sekreterimiz Ertan Küçükay’ın Divan Başkanlığını yaptığı kongrede tek liste olarak aday olan mevcut İl Başkanımız Hasan Ali Kartal yeniden İl Başkanlığına seçildi.

 

Antalya İl Başkanlığına seçilen Hasan Ali Kartal, Demokrat Parti’nin iktidar günlerine dönmesi için çalışacaklarını ifade ederek, “Demokratlar birçok hizmet yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir. İnşallah önümüzdeki günlerde Demokrat Parti iktidar günlerine tekrar dönecek ve ülkemizi içinde bulunduğu durumdan kurtaracaktır. Yükselen bir Demokrat Parti’yi hepimiz göreceğiz. Bu partinin hepimizin ata yadigarı olduğu bilinciyle, azim ve karlılıkla çalışacağız” dedi.


Kaynak ( DP )