Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Artvin İl Kongresi’nde konuştu
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Artvin İl Kongresi’nde konuştu
17 Ocak 2017 Salı

“Ülkeyi sıçratacak olan sanayi sektörüdür”

 

“Sadece güzel metinler yazarak ülke yönetilemez. Bugün Türkiye bir anayasal kriz içerisindedir”

(DP Basın Merkezi – 16 Ocak 2017) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, katıldığı Artvin İl Kongresi’nde ülkenin pek çok sorunundan birisi olan ekonomideki sıkıntılar hakkında “Ülkeyi sıçratacak olan sanayi sektörüdür” dedi.

 

12. Olağan Artvin İl Kongresi’nde bir konuşma yapan Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Türkiye’nin bütün birikimini inşaat sektörüne bağladığını dile getirerek, “Maalesef son 12 yıldır Türkiye bütün birikimini inşaat sektörüne bağlamış durumda. İnşaat sektörü bir ülke için önemsiz midir? Hayır. Ama bir ülkeyi kalkındıracak olan, bir ülkeyi sıçratacak olan sanayiden başlayarak diğer üretim kollarında, ticaretinde serbest rekabeti esas alan birer anlayış içerisinde ekonominin ilerlemesini sağlayabilmekten geçer. Bütün bunları sadece iktisadi politikamızla da yapabilme imkanımız yoktur” dedi.

 

“Sadece güzel metinler yazarak ülke yönetilmez”

 

Sadece güzel metinler yazarak ülke yönetilemeyeceğini dile getiren Uysal, “2015 seçimleri ile bir demokrasi ve anayasa fetişizmi içerisinde “anayasa değişecek, dertler bitecek” manasında sözlerle beraber Türkiye bugünlere kadar geldi. Tarih tecrübemiz şunu söylüyor; sadece güzel metinler yazarak ülke yönetilmez. Dünyanın en güzel metinlerini yazın, o ülkeleri sağlam bir kültürle, sağlam bir anlayışla teçhiz etmediğiniz takdirde doğru düzgün yönetebilme imkanınız kalmaz” diye konuştu.

 

 

Uysal, konuşmasının devamında şunları ifade etti:

 

“Biz Anadolu’nun bozkırından bakınca Artvin’i gökyüzüne en yakın memleket olarak biliriz. Ayrıca babamın da askerlik yaptığı yer olduğu için hafızalarımızdaki yeri bir başkadır. İşte böyle bir günde gönlümüz arzu eder ki memleketimize dair, milletimize dair, bu ülkenin evlatlarının, gençlerinin, kadınlarının, tüccarlarının, emeklilerinin, işçilerinin geleceğine dair pek çok ümitli sözlerimizi sizlerle birlikte paylaşabilelim.

 

“Bugün Türkiye bir anayasal kriz içerisindedir”

 

İşte böyle bir iklim içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin belki de tarihinde yaşamadığı pek çok sıkıntıları yaşadığımız bir dönemde, bu kongremiz umarım bizim için de bir muhasebeye zemin teşkil edecektir.

 

Bugün Türkiye bir anayasal kriz içerisindedir. Kendi içerisinde birçok meseleleri demokratik ve hukuki kanallara aktararak çözme mecburiyetimiz var iken, maalesef milletimizin ve bölgenin geleceğini şekillendirecek hayati önemdeki gelişmelerin de tam ortadayız. Zaferleriyle, hezimetleriyle bir büyük milletin evlatları olarak bin yıldır bulunduğumuz bu topraklarda ne zaman ki birilerine bu coğrafyadaki varlığımızı münakaşaya açmaya fırsat verdik, o gün bir takım dayatmalarla karşı karşıya kaldık.

 

 

Bir var olma yok olma çizgisinden çıkarak, zaman zaman serhad şehitlerimiz olarak ifade ettiğimiz Artvin’imiz de bunlardan birisidir. Kısa süreli de olsa bir takım işgalleri yaşamış olmanın ıstırabıyla, vatan kaybetmenin ne manaya geldiğini, dalgalanan ay yıldızlı bayrağın ne manaya geldiğini, okunan Ezan-ı Muhammediye’nin ne manaya geldiğini bunları kaybettiğimizde hepimiz idrak ediyoruz.

 

Bugün birileri dünü yok var sayabilir, bugün birileri Cumhuriyetin kuruluşunu daha yakın zamandan başlatabilir ama bu büyük ülkenin 12-13 milyon nüfusla başladığı bu Cumhuriyet, yolculuğunu kademe kademe bir yanda küresel gelişmeler ama kendi içindeki gelişmelerle de uyumlu hale getirerek İkinci Dünya Savaşı’ndan daha sonraki süreçlerin içerisinden çıkartarak bugünlere kadar getirdi.”

 

Artvin İl Başkanlığının Ahmet Hamdi Tampınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen 12. Olağan Genel Kuruluna Genel Başkanımız Gültekin Uysal’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Muhammet Kelleci ve Ertan Küçükay ile Trabzon İl Başkanımız Ali Akar da hazır bulundu. Ayrıca siyasi partileri temsilen AK Partili Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt ve MHP Artvin İl Başkanı Serdar Kılınç misafir olarak katıldı.

 

Artvin İl Kongresi’nde mevcut İl Başkanı Sevinç Yıldırım güven tazeleyerek il başkanlığına seçildi.


Kaynak ( DP )