Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Salı Grubu’nun düzenlediği toplantıya konuk oldu
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Salı Grubu’nun düzenlediği toplantıya konuk oldu
6 Ekim 2017 Cuma

“Hakim siyasal iktidarla Türkiye, bir tıkanma noktasına geldi”

(DP Basın Merkezi – 04 Ekim 2017) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Salı Grubu’nun düzenlediği toplantıya konuk oldu.

 

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu’nun Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya’da düzenlediği (Salı Grubu) “Türk Siyasetinin Değişen Dinamikleri” başlıklı toplantıya konuşmacı olarak konuk olan Uysal, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

 

“Merkez sağı yok etmeye çalışıyorlar”

 

Dünden bugüne merkez sağı değerlendiren Genel Başkanımız Uysal, etnik ve dini temelli siyasetin merkez sağı yok etmeye çalıştığını söyledi.

 

“Hakim siyasal iktidarla Türkiye, bir tıkanma noktasına geldi”

 

Sürdürülen yanlış siyasetle Türkiye’nin üreten bir ülke olmasını değil, dışa bağımlı bir ülke olmasının istendiğini vurgulayan Uysal, “Bütün mesele siyasetin etrafında şekilleniyor. Ama bizler şu an gerçek gündemini tartışmayan bir ülkeyiz. Kendi kaderimizi kendimizin tayin etme hakkı elimizden alınmaya çalışılıyor. Hakim siyasal iktidarla Türkiye’nin bir tıkanma noktasına geldiği aşikardır” dedi.

 

 

 

“Değişim siyasetten başlamalı”

 

Değişimin siyasetten başlaması gerektiğini ifade eden Genel Başkanımız Gültekin Uysal, “Demokrasimizin kendine bir derinlik katması gerekiyor. Demokrat Parti çok köklü bir geleneğin partisidir. Türkiye darbeler, ara dönemler yaşadı; en son 15 Temmuz kara bir leke olarak tarihe geçti. Böyle bir sürecin içinde her şeye rağmen kurumlara dayalı hukuk çerçevesi içerisinde partimizin aldığı önemli mesafeler var. Ancak bununla yetinemeyiz elbette ki” diye konuştu.

 

“Kuvvetler ayrılığı ilkesi silikleşiyor”

 

Uysal, değerler üzerinden bir kutuplaşma yaşanan bir sürecin içinden geçildiğini dile getirerek,  “Kutuplaşma üzerine siyaseti kolay siyaset olarak tanımlıyorum.15 yıldır iktidarı ile muhalefeti ile bugünlere kadar geldik. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada bir idrak tazelemesi yaparak kendisine yeni bir boyut katması gereken bir eşikteyiz. Mesuliyet, sorumluluk sadece siyasi partilerden ibaret değildir. Basını ile üniversiteleri ile referandum sonrası kuvvetler ayrılığı ilkesinin silikleştiği bir dönemdeyiz” dedi.

 

“16 Nisan referandumu önemli aks değişikliğine neden oldu”

 

Konuşmasında TEOG tartışmalarını da değerlendiren Genel Başkanımız, şunları kaydetti:

 

“Bir sabah kalktığımızda “TEOG’u kaldırıyorum” diyen bir zihniyetle yerleşik devlet nizamına ters bir dönemden geçiyoruz ne yazık ki. Milli güvenlik sahamızdan başlayarak kişisel öncelikle mi devletin öncelikleri ile mi karar verilip verilmediği noktasında açıkçası bizlerin de kamuoyunun da soru işaretleri var. Türkiye’de demokratik kurumların, derinliğini kaybettiğini hepimiz biliyoruz. Bu açıdan 16 Nisan referandumu önemli aks değişikliğine neden oldu. Genel hakim görüntü negatif bir selasyondur, olumsuz nitelikler toplumun her noktasında ön plana çıkmıştır.”

 

 

Uysal, konuşmasının devamında şu görüşleri ifade etti:

 

“Türkiye Cumhuriyeti, doğu-batı arasındaki önemli bir uzlaşma noktasıdır”

 

“Ekonomiden eğitime dış politikaya, Kuzey Irak’daki referanduma kadar her konuda zorlu bir süreç yaşıyoruz. Bugün demokrasi, insan hakları, özgürlükler gibi evrensel değerleri de yedeğine alarak bölgeye müdahaleler söz konusudur. Batı dünyasının dayattığı alt kimlik çatışmaları ve Orta Doğu’daki etnik kamplaşma ile bölgenin kendi enerjisini de tükettiğini görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, doğu-batı arasındaki önemli bir uzlaşma noktasıdır. Üreten Türkiye hayalimizde bugün pek çok sorunlar vardır.

 

“Tarım dışarıya bağımlı bir hale getirilmeye çalışılıyor”

 

Bakınız, acı bir gerçektir ki; 242 bin metrekare ekilebilir arazisi olan Türkiye, 2016 yılında 1,5 milyon ton pamuk ihtiyacının 820 bin tonunu dışarıdan almış. Ülkemizde tarım dışarıya bağımlı bir hale getirilmeye çalışılıyor.

 

 

Atılan yanlış adımların katmerli sonuçları apaçık ortadadır. İktidar bugün fiilen muhalefeti yasaklı haline getirmiştir. Eğitim ve kültür konusunda sınıfta kalmıştır. Ortak değerlerimizi rekabet unsuru haline getirdik ki bunun yanlığı da ortadadır.

 

“Demokrat Parti’de yeni yapılanma”

 

Bizler, Demokrat Parti’nin köklü geleneğinden referans alarak kadın-genç odaklı yeni bir parti yapılanması inşa etmeye çalışıyoruz. 2019 yılı çok mühimdir. Referanduma bağlı karşı cepheler bir araya gelmek zorundadır.”

 

Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç ise yaptığı konuşmada merkez sağ partisi Demokrat Parti’nin önemli bir simge partisi olduğunu belirterek, günün anısına Genel Başkanımız Gültekin Uysal’a bir plaket takdim etti. Uysal, katılımcıların konu ile ilgili sorularını da yanıtladı.


Kaynak ( DP )