Genel Başkanımız Gültekin Uysal, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve heyetini makamında kabul etti
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve heyetini makamında kabul etti
1 Kasım 2017 Çarşamba

“Türkiye’nin çok derinden nefes almaya ihtiyacı olduğu bir süreçte, siyasi partilerin müşterekliklerini artırması gereken bir dönemde bu ziyaret çok önem atfediyor”

(DP Basın Merkezi – 12 Ekim 2017) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve heyetini makamında kabul etti.

 

DSP Genel Başkanı’nın ziyaretinin siyasi partilerin müşterekliklerini artırarak milli mutabakat sağlanması yolunda büyük önem atfettiğini vurgulayan Genel Başkanımız Gültekin Uysal, yaptığı konuşmada “Türk siyasetinin köklü geleneklerinden, merkez sağ ve merkez sol geleneklerinden gelen geçmişin iki temsilcisi olarak bugün bizleri onurlandıran Sayın DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve heyetine hoş geldiniz diyorum” dedi.

 

 

Uysal konuşmasının devamında Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada ve kendi içinde yaşadığı kırılgan iklimde 15 Temmuz’da oluşan yaraların sarılması, yaşanılan sarsıntının giderilmesi adına yeniden milli mutabakat siyasetinde buluşmanın gerektiğini söyleyerek şunları ifade etti:

 

“Müşterekliklerimizi artırmamız gereken bir dönemdeyiz”

 

“Türkiye’nin çok derinden nefes almaya ihtiyacı olduğu bir süreçte, siyasi partilerin müşterekliklerini artırması gereken bir dönemde bu ziyaretin önem atfettiğini ifade ederim.

 

Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada, bulunduğu tarihi eşikte hem kendisine hem demokrasisine hem de devletine yeni bir boyut kazandırmak zorunda olduğu bir konumda, 15 Temmuz gibi büyük ve önemli darbe dönemini yaşamış, devlet geleneği sarsılmış, deyim yerindeyse bütün kurum ve kuruluşlarıyla beraber büyük sarsıntı yaşayan ülkemizde, yeniden milli mutabakat siyaseti diyebileceğimiz siyaseti benimsemenin,  devletimiz adına önemli olduğu kanaatindeyiz. Bu açıdan bizler Sayın Genel Başkan ve heyetine müteşekkiriz, DSP olarak bizleri ziyaret ettiler.”

 

Aksakal: “Uyum yasaları hakkında henüz hiç kimsenin bilgisi yok”

 

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ise Genel Başkanımız Uysal ve parti heyetimize teşekkürlerini ifade ederek başladığı konuşmasında 16 Nisan referandumunun üzerinden geçen 6 aylık süreç içerisinde uyum yasalarının çıkartılması gerekliliğine karşın henüz bu konuda net bir çalışmanın yapılmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:

 

 

“Yeni anayasal sürece göre altı ay içerisinde yeni uyum yasalarının hazırlanması gerekiyor. Fakat Meclis’te ve hükümette bu konuda bir çalışma gayretini henüz net olarak gözlemleyemedik. Yaklaşık bir hafta sonra bu 6 aylık süre dolacak. Demek ki bütün yasalar hazırlanmış ama içeriği konusunda hiç kimsenin bilgisi yok.  İktidar milletvekilleri de dahil hiç kimsenin bilgisi olmadığını düşünüyoruz. O zaman düşüncelerimizi parlamento dışında bırakılmış partilerle paylaşıp kamuoyu oluşturmak ve yapılacak düzenlemelerde en azından bunların dikkate alınmasını sağlamak amacındayız.

 

Bundan sonraki süreçte 2019 yılında seçim normal takviminde yerine getirildiğinde iki seçimi bir arada yaşayacağız. Partisel kaygılarımızı bir kenara bırakıp işbirliği içerisinde olmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda yapmış olduğumuz çalışmayla ilgili raporumuzu da Sayın Genel Başkan Gültekin Uysal’a takdim etmek istiyorum.”


Kaynak ( DP )