Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı
10 Ocak 2018 Çarşamba

“Çok partili rejimden, yeniden, tek adam rejimine doğru gittiğimiz şu günlerde, OHAL şartlarında, etik değerlere saygılı gazeteciler; doğru haber vermeye çalışırken birçok zorluğu da beraberinde yaşıyorlar”

(DP Basın Merkezi – 10 Ocak 2018) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Genel Başkanımız Uysal, yayınladığı mesajında şunları ifade etti:

 

“Maalesef 16 Nisan referandumundan sonra “kuvvetler ayrılığı” prensibinin nasıl da “kuvvetler uyumu” diye yumuşatılarak sınırsız yetki sıfır denetim mantığı içerisinde sunulduğuna hep birlikte şahitlik etmekteyiz.

 

Yasam, yürütme, yargı ve bütün bunları da her vakit dengede tutmamıza ve denetlememize yardımcı olan basın… Sıklıkla ifade edilegeldiği üzere basın, “4. kuvvet” olma rolünü her türlü zorluğa rağmen bugün de devam ettirmeye çalışmaktadır.

 

Bu ülkede etik değerlere saygılı basın çalışanları, gazeteciler; tarihi geriye akıtırcasına çok partili rejimden, yeniden, tek adam rejimine doğru gittiğimiz şu günlerde, OHAL şartlarında, doğru haber vermeye çalışırken birçok zorluğu da beraberinde yaşamaktadırlar.

 

“Ben” ve “öteki” şeklinde kamplaşmanın yaygınlaştığı ülkemizde basın da ne yazık ki “yandaş olan” ve “olmayan” şeklinde kamplaştırılarak gerçekler perdelenmek istenmektedir. Bir kez daha hatırlatmak isterim ki; “Gerçek bir ışık gibidir, gözlerinizi ne kadar kapatsanız da ışık dışarıya sızar.”

 

Bu duygularla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlarım.”

 


Kaynak ( DP )